Základy meditace: kurz září-říjen 2017

KDY: neděle 3.9. – 22.10. 2017, 19:00–20:45 hod. (8 lekcí)
KDE: Lotus – pražské buddhistické centrum, Dlouhá 2, Praha 1
CENA: Příspěvek na organizaci, prostory a výuku ve výši 250,- Kč za lekci můžete platit po skončení každé lekce, nebo si předplatit celý kurz (8 lekcí) zasláním částky 1.600,- Kč.
DOTAZY: richard@email.cz; +420 777 343 443
 
Chtěli byste začít s meditací, která přináší tolik potřebné uvolnění, příjemnou koncentraci a úžasné hluboké poznání? Není to nic těžkého, ale taky to nejde samo: je třeba se to postupně naučit. Odměnou vám bude znovuobjevená radost a neobyčejné zážitky.
 
Již více než 15 let praktikuji jógu, před mnoha lety jsem začal s meditacemi na dech. Učím je od poloviny roku 2014, poté, co jsem se dostal do stavů pohroužení v tradiční buddhistické meditaci samatha a vipassana a přesvědčil se tak, že technika, kterou používám je správná.
 
Z desítek meditačních ústraní, od učitelů různých škol, z množství knih a především časově rozsáhlou každodenní praxí jsem získal znalosti a zkušenosti, které mi umožňují učit nejstarší Buddhovu meditaci co nejjednodušším způsobem bez náboženského obsahu. Musel jsem nejprve projít klikatou cestou (kterou bych vám chtěl ušetřit) a setkávat se s nepřehlednou buddhistickou naukou, abych postupně pronikal do praktických technik meditace. S těmito technikami je ale možné začít rovnou a není třeba být buddhistou či k tomu směřovat. Snažím se vysvětlovat teorii uchopitelnou zdravým rozumem a dávat praktické pokyny k meditaci, podle kterých může každý začít meditovat a měnit svůj život k lepšímu.
 
Průměrná známka všech hodnocení od účastníků kurzu je 1,5
 
Technicky vzato učím v theravádové tradici meditace samatha a satipathana-vipassana, neboli meditace klidu a všímavosti-vhledu, což jsou nejrozšířenější a dle mých zkušeností také nejúčinnější meditace. Lekce bývá rozdělena na čtyři části. Každý týden se posuneme o krůček dál ve schopnosti meditovat:
° Úvodní instrukce a vedená meditace
° Teorie a praktické tipy pro překonání překážek
° Samostatná meditace
° Otázky a odpovědi, zopakování hlavních poznatků
 
Slovní hodnocení minulých účastníků kurzu:
“Libilo se me seznameni s meditaci, jako takovou, zajimavy a poutavy vyklad.”
“Vyhovoval mi lidský přístup lektora, přirozený, spontánní, příjemný průběh setkávání, jednoduchost a sroumitelnost.”
“Richard je otevřený, bezprostřední. V jeho blízkosti se cítí člověk uvolněný. Snaží se odpovědět na všechny dotazy a předat maximum zkušeností.”
 
Je důležité přijít na první hodinu, kde bude vysvětlena základní technika. Na druhé ji ještě zopakujeme a pak lekce navazují volněji, takže je možné v případě potřeby i vynechat. Počítejte také s domácím cvičením, cca 15 minutami pro meditaci každý den. K meditaci nic nepotřebujete. K dispozici jsou podložky, polštáře k sezení či židle (opravdu není třeba sedět na zemi). Můžete si ráno obléknout takové oblečení, aby vás při sezení na zemi neškrtilo, nebo se na místě převléknout; já osobně to neřeším.
 
Kapacita kurzu je cca 20 osob a bývá zcela naplněna.
Pozor: kurz se koná v Centru Lotus na Praze 1!
 
Pro závazné přihlášení prosím vyplňte online přihlašovací formulář ZDE.
 
“Já na základě toho, jak jsem se u tebe naučila meditovat, tak medituji dodnes.” (náhodné setkání po roce a půl)
 
Těší se na vás Richard Vrdlovec