Základy meditace

Kurz od 1/9/2019 do 20/10/2019

Přijďte se naučit meditaci, která přináší tolik potřebné uvolnění, příjemnou koncentraci a úžasné hluboké poznání.

Chtěli byste začít s meditací, která přináší tolik potřebné uvolnění, příjemnou koncentraci a úžasné hluboké poznání? Není to nic těžkého, ale taky to nejde samo: je třeba se to postupně naučit. Odměnou vám bude znovuobjevená radost a neobyčejné zážitky.

Již více než 15 let praktikuji jógu, začal jsem fyzickým cvičením a postupně přidával další vrstvy které patří pod širší pojem jógy (rádža jógu). Po zkušenostech s různými technikami meditace (v hinduistických stylech) jsem před mnoha lety začal s meditacemi na dech (buddhistickou jógou). Učím je od poloviny roku 2014, poté, co jsem se dostal do stavů pohroužení v tradiční buddhistické meditaci samatha a vipassana a přesvědčil se tak, že technika, kterou používám je správná a dokáže nesmírně prospět.

Účastnil jsem se desítek meditačních ústraní, učil se od světově proslulých učitelů různých významných škol a z mnoha knih. Především časově rozsáhlou každodenní praxí jsem získal nezbytné znalosti a zkušenosti, které dokážu napojit na novověkou psychologii a filosofii, kterou jsem vystudoval. Protože jsem však člověk praktický, byl jsem mnoho let zaměstnancem, nyní podnikám, snažím se tuto nejstarší (Buddhovu) meditaci učit co nejjednodušším způsobem, bez náboženského obsahu. Sám jsem musel nejprve projít klikatou cestou poznání (kterou bych vám chtěl ušetřit) a setkával se s nepřehlednou buddhistickou naukou na náboženském základě, abych postupně pronikal do praktických technik meditace. S těmito technikami je ale možné začít rovnou a není třeba být buddhistou či k tomu směřovat. Snažím se vysvětlovat teorii uchopitelnou zdravým rozumem a dávat praktické pokyny k meditaci, podle kterých může každý začít meditovat a tím měnit svůj život k lepšímu.

Technicky vzato učím v theravádové tradici meditace samatha a satipathana-vipassana, neboli meditace klidu a všímavosti-vhledu, což jsou nejrozšířenější a dle mých zkušeností také nejúčinnější meditace. Lekce bývá rozdělena na čtyři části, informace střídá praxe a diskuze, abyste se nenudili:

  • Úvodní instrukce a vedená meditace
  • Teorie a praktické tipy pro překonání překážek
  • Samostatná meditace
  • Otázky a odpovědi, zopakování hlavních poznatků
    Každý týden se posuneme o krůček dál ve schopnosti meditovat.

Je důležité přijít na první hodinu, kde bude vysvětlena základní technika a pak lekce navazují volněji, takže je možné v případě potřeby i vynechat. Počítejte také s domácím cvičením, cca 15 minutami pro meditaci každý den. K meditaci nic nepotřebujete. K dispozici jsou podložky, polštáře k sezení či židle (opravdu není nutné sedět na zemi). Můžete si ráno obléknout takové oblečení, aby vás při sezení na zemi neškrtilo, nebo se na místě převléknout; já osobně to neřeším.

CENA:
Je dobrou tradicí, rozdávat toto učení jako dar a odměnu za něj obdržet také jako dar, tak aby cena nebyla pro zájemce omezením. Protože rozhodování o částce může být složité, doporučuji darovat 300 Kč, tedy cenu odpovídající dvouhodinové lekci jógy. Pokud víte, že budete chodit, pak můžete darovat 2.000 Kč jednorázově na začátku kurzu. Máte-li podprůměrný plat, jste student, důchodce či jinak finančně omezeni a běžná cena by vás odradila od účasti, darujte podle svých možností nebo vůbec. Dar se odevzdává po skončení každé lekce a bude použit na odměnu lektora, náklady na organizaci, prostory a neziskové projekty pro rozvoj výuky meditace.

UPOZORNĚNÍ:
První dvě lekce se konají v Yoga Karlín, poté se kurz přesouvá do příjemného Centra Šestý smysl, Široká 65/14, Praha 1 (na fotkách níže).

Zúčastněte se události na facebooku, pošlete pozvánku přátelům, nebo ji sdílejte na zdi. Podpoříte ji a my vám budeme vděční!

Přihláška

Telefonní číslo použijte také jako variabilní symbol pro vaši platbu. Ve vyjímečné situaci ho použijeme pro kontakt před akcí.
Máte nějaký zdravotní problém, o kterém by měl být lektor informován?

Platební informace

Můžete platit převodem nebo hotově na recepci. Přesné informace jak zaplatit vám pošleme do emailu po přihlášení.

Číslo účtu (dílny): 2401350940 / 2010
Číslo účtu (pobyty): 2101350957 / 2010
Variabilní symbol: vaše telefonní číslo
Zpráva pro příjemce: Základy meditace

Informace o zpracování osobních údajů