Josef Ánanda Skuhrovec

Co učím:
Hatha jóga, Pránajáma, Meditace

Štěstí a Mír je náš přirozený stav. Duchovní praxe slouží k jeho rozpoznání a znovunastolení.

O LEKTOROVI
Štěstí a Mír je náš přirozený stav. Duchovní praxe slouží k jeho rozpoznání a znovunastolení. K transformaci nefunkčních vzorců chování, myšlení a cítění, které nám zabraňují prožívat svoje vrozené právo být trvale šťastní.

Jóga změnila radikálně směr mého života, když jsem se v roce 1999 v Indickém Rišikéši poprvé ponořil do její praxe a objevil z vlastní zkušenosti její blahodárné účinky… Přinesla do mého života dříve nepoznaný, hluboký vnitřní mír, vyrovnanost a harmonii. Na úrovni těla pružnost, sílu a pevné zdraví. Radost bez příčiny. Radost z Bytí. Jóga se tak stala pevným základním stožárem na lodi mého života. A stále jím je.

Později jsem se setkal, inspiroval a obohatil praxí i jiných skvělých duchovních systémů, jako například Zen, Jnana, Advaita, Ajurvéda, Systemické kontelace, Tantra, Šamanismus, a další, ducha i tělo povznášející učení. Měl jsem veliké štěstí dlouhodobě praktikovat pod vedením opravdových Mistrů. S hlubokou úctou děkuji všem svým učitelům. Každá z těchto zkušeností mě velmi obohatila a integrovala se do mé praxe. Ve své práci se inspiruji a čerpám z moudrosti a tradičních učení východu i západu, ale necítím se být reprezentantem žádného z nich. V souladu s pokyny svých nejmoudřejších učitelů a s důvěrou ve vnitřní vedení, jdu svojí vlastní cestou. Nepředávám učení někoho jiného, předávám pouze své vlastní zkušenosti.

Vaše vlastní zkušenost je podstatná, nikoliv pouze víra. Proto je důležitá praxe! Nikdo to nemůže udělat za Vás. Jen sami v sobě můžete poznat, že veškerá moudrost je přítomná tady a teď, a že je ve Vás!

A že tak cesta za Poznáním, je vlastně návratem Domů.

O LEKCI
Jóga je cesta k Sobě, k vědomé Jednotě s naším pravým Já, k jednotě s Kosmickým Vědomím, které tu bylo vždy, bude vždy, a je i právě teď!
Důraz je kladen na spirituální stránku jógy . Blahodárné účinky na tělesné a mentální úrovni jsou v tomto kontextu pouze vedlejším efektem. Začátečníci i pokročilí jsou vítáni, koncept lekce přesahuje tyto kategorie.
Ha-tha jóga a pránajáma pečují o fyzické, mentální, emoční a pránické tělo, odstraňují energetické bloky a nerovnováhy, kultivují a harmonizují celý systém. Zároveň rozvíjí schopnost koncentrace, zaměření pozornosti, a bdělost k přítomnému okamžiku. Meditace je poslední technika, která nás přivede k cíli jógy – ke stavu Jednoty s Absolutnem, který je za všemi technikami.

Srdečně Vás zvu ke společné praxi Jógy a meditace
Josef