Richard Vrdlovec

Co učím:
Vinjása, Aštanga, Meditace

V prvních letech cvičení jógy jsem si uvědomil, co to znamená vnímat své tělo, mít z něho radost, cítit se zdravý.

S jógou jsem začal podle knížek už jako desetiletý a vrátil jsem se k ní s intenzitou kolem roku 2004, když jsem pracoval v prestižních poradenských firmách a cítil, že se na mě valí stres. Od té doby jsem postupně prošel praxí aštanga vinjása jógy, teorií rádža jógy, čerpal jsem informace od učitelů tantry, inspiroval se učením jógy v denním životě a po zkušenostech s technikami pránájámy a sanjamy v hinduistické tradici jsem kolem roku 2011 začal a po poznání jejich neuvěřitelného účinku i zakotvil u meditací dle Buddhovy nauky.

Když jsem se jako dospělý vracel k „zapomenuté“ józe, tak jsem zjistil, jak jsem díky ní postupně čím dál tím víc spokojený. Po mnoha letech, kdy už jóga a její principy pro mne byly samozřejmostí jsem objevil nesmírnou sílu meditace: vnímání v józe zaměřené především na tělo a v té souvislosti poněkud sebestředné (strava, zdraví, pocit vnitřního klidu a spokojenosti) se uvolnilo a otevřelo. Mysl se stala klidnou, takže lépe zvládá nepříjemné věci; občasný pocit spokojenosti se změnil v obecný stav.

Jógu učím od roku 2010; studoval jsem ji na běžném i učitelském kurzu v Mysore, v Indii, a v Čechách na workshopech u slavných jogínů z Indie (Vinay Kumar, Kamal Singh, …) i ze západu (Dalibor Štědronský, Boris Georgijev, Andrew Appler, …). Zásadní poznatky a zkušenosti ale přinesla samotná praxe jógy a ponaučení z ní; během více než desetileté zkušenosti se moje technika postupně lepšila, tak jak jsem objevoval nové, méně samozřejmé, ale podstatné aspekty cvičení. Jóga ovlivnila moji životosprávu, můj zdravotní stav a celkový stav mojí mysli.

Po zkušenostech s různými technikami meditace (v hinduistických stylech) jsem kolem roku 2011 začal s meditacemi na dech (buddhistickou jógou). Absolvoval jsem od té doby desítky ústraní, přečetl ke stovce knih, odmeditoval tisíce hodin v běžném životě. Na vysoké jsem studoval film, finance a také filosofii. Mohl jsem se tak později kriticky vstřebávat teorii theravádového, mahajánového a zen buddhismu. S meditací souvisí také můj zájem o nejnovější vědu: kvantovou fyziku, neurologii, psychologii, psychiatrii a psychadelika.

Ovládám a učím techniku meditace samatha, satipathaná a brahmavihára. Od poloviny roku 2014 jsem učil desítky kurzů, pořádal mnohé víkendové i vícedenní ústraní. Snažím se propagovat a vysvětlovat prospěšnost buddhistické meditace: vystupuji na festivalech a konferencích, píšu popularizační články. Zaměřuji se na praktické využití meditace pro odstranění slabých míst v každodenním životě (napětí, úzkosti/smutek, vztahy, závislosti a spánek) a zlepšení celkového pocitu ze života. Nicméně meditaci rozumím šířeji, jako prostředku duchovního rozvoje, ne pouze jako technice všímavosti (mindfulness) sloužící k uvolnění ve stávajícím módu života. Poskytuji rady a odkazuji na prověřenou teorii ukrytou v buddhistických textech v kontextu současných poznatků vědy, což umožňuje vážnému zájemci projít rychle a bez zbytečných překážek do větší hloubky. Vybízím k diskuzi, jako prostředku k většímu porozumění běžným myšlením těžko uchopitelných témat.

Nakonec video, jak vypadá moje popularizační přednáška pro veřejnost: