Richard Vrdlovec

Co učím:
Vinjása, Aštanga, Meditace

Po prvních letech praktikování jógy jsem si uvědomil, co to znamená vnímat své tělo, mít z něho radost, cítit se zdravý.

Již více než 15 let praktikuji jógu, před čtyřmi lety jsem začal s meditacemi na dech.

Po prvním roce /dvou letech oťukávání jsem si uvědomil, co to znamená vnímat své tělo, mít z něho radost, cítit se zdravý. Byl jsem postupně čím dál tím víc spokojený. A pak přišla meditace: vnímání tělesné a poněkud sebestředné (strava, zdraví, pocit) se otevře a zklidní, spokojenost se změní ve štěstí. Uzdravujete svou duši, aniž byste předtím tušili, že je nemocná. Jógu vyučuji od roku 2011; studoval jsem ji na běžném i učitelském kurzu v Mysore, v Indii, a v Čechách na workshopech u slavných jogínů z Indie (Vinay Kumar, Kamal Singh, …) i ze západu (Dalibor Štědronský, Boris Georgijev, Andrew Appler, …).

Zásadní poznatky a zkušenosti ale přinesla samotná praxe jógy a ponaučení z ní; během více než desetileté zkušenosti se moje technika postupně lepšila, tak jak jsem objevoval nové, méně samozřejmé, ale podstatné aspekty cvičení. Jóga ovlivnila moji životosprávu, můj zdravotní stav a celkový stav mojí mysli.