Richard Vrdlovec

Co učím:
Vinjása, Aštanga, Meditace

V prvních letech praktikování jógy jsem si uvědomil, co to znamená vnímat své tělo, mít z něho radost, cítit se zdravý.

S jógou jsem začal podle knížek už jako desetiletý a vrátil jsem se k ní s intenzitou kolem roku 2004, když jsem pracoval v prestižních poradenských firmách a cítil, že se na mě valí stres. Od té doby jsem postupně prošel praxí aštanga vinjása jógy, teorií rádža jógy, čerpal jsem informace od učitelů tantry, inspiroval se učením jógy v denním životě a po zkušenostech s technikami pránájámy a sanjamy v hinduistické tradici jsem kolem roku 2014 začal a po poznání jejich neuvěřitelného účinku i zakotvil u meditací dle Buddhovy nauky.

Když jsem se jako dospělý vracel k „zapomenuté“ józe, tak jsem zjistil, jak jsem díky ní postupně čím dál tím víc spokojený. Po mnoha letech, kdy už jóga a její principy pro mne byly samozřejmostí jsem objevil nesmírnou sílu meditace: vnímání v józe zaměřené především na tělo a v té souvislosti poněkud sebestředné (strava, zdraví, pocit vnitřního klidu a spokojenosti) se uvolnilo a otevřelo. Mysl se stala klidnou, takže lépe zvládá nepříjemné věci; občasný pocit spokojenosti se změnil v obecný stav.

Jógu učím od roku 2011; studoval jsem ji na běžném i učitelském kurzu v Mysore, v Indii, a v Čechách na workshopech u slavných jogínů z Indie (Vinay Kumar, Kamal Singh, …) i ze západu (Dalibor Štědronský, Boris Georgijev, Andrew Appler, …). Zásadní poznatky a zkušenosti ale přinesla samotná praxe jógy a ponaučení z ní; během více než desetileté zkušenosti se moje technika postupně lepšila, tak jak jsem objevoval nové, méně samozřejmé, ale podstatné aspekty cvičení. Jóga ovlivnila moji životosprávu, můj zdravotní stav a celkový stav mojí mysli.